Tačan datum, ili trenutak početka vašeg roditeljstva kao i vaspitavanja deteta teško je utvrditi.
Iako toga niste svesni, kakav ćete roditelj postati, uveliko zavisi od vašeg detinjstva, načina na koji ste vi bili vaspitavani, od sredine u kojoj ste odrastali, vaših roditelja i njihovih stavova… Drugi, takođe nesvesni proces vaspitavanja vašeg deteta počinje onog trenutka kada ste saznali da ćete postati roditelj. Tada, muzika koju slušate, način na koji provodite vreme, razgovori koje vodite, hrana koju koristite, utiču na buduću mamu a time, i na bebu.
Kada počinje svesni deo vaspitavanja deteta?
To, zapravo, zavisi od vas, tačnije od nivoa svesnosti u kome se nalazite. Kod nekih roditelja počinje danom kada saznaju da će postati mama ili tata, kod nekih sa rođenjem deteta, kod nekih kada ono krene u vrtić, školu… kod nekih, nažalost, nikada.
Šta je ono što možete da učinite za svoje dete?
Poradite na sopstvenom osvešćivanju. Podizanje svesti o i razmišljanje o sebi kao roditelju, upravo pre rođenja deteta je preduslov što bolje pripreme za ovu ulogu. Naučite osnove komunikacije sa decom malog uzrasta. Uspostavite temelje poverenja, razumevanja, dogovoranja. Postavite granice ponašanja deteta na konstruktivan, prijateljski način, bez prisile ili kazni.Podstičite njegov razvoj kroz igru, igračke, sadržaje koje ćete mu omogućiti, vaš lični primer. Saznajte šta znači : biti dobar uzor deci. Dogovarajte se i negujte kooperativnost umesto insistiranja na poslušnosti. Rastite zajedno, i vi kao osoba i kao roditelj, i vaše dete.
Važno je da počnete što ranije. Zašto?
Na primer, danas znamo da postoje i elektroencefalografski dokazi da dete već posle nekoliko meseci embrionalnog života počinje da sanja.
Ali, šta bi beba u maminom stomaku mogla da sanja?
Nameće se samo jedan odgovor: ona sanja upravo ono (i lepo i ružno) što u toku trudnoće preživljava njena mama.
Ili, savremena nauka zna da se na osnovu utisaka koje ponese o spoljašnjem okruženju u prvih godinu dana života, može odrediti da li će dete porasti u optimistu ili pesimistu. Naime, što su više zadovoljene njene i fiziološke (hranjenje, presvlačenje, kupanje…) ali i psihološke potrebe (maženje, tepanje, zagrljaj…), utoliko više će beba taj utisak generalizovati na celokupno svoje okruženje i svet doživljavati kao pretežno prijatno ili pretežno neprijatno mesto.
Zar ne mislite da je to dovoljan razlog da se vaspitavanju svog deteta posvetite što je ranije moguće?
Za njegov miran san, i za budući životni optimizam.
Teme 1. ciklusa:
PREDŠKOLCI
za roditelje dece uzrasta od 0 – 7 godina
- SVESTAN a ne savršen roditelj
- Kakav sam ja uzor mojoj deci (lični primer roditelja)
- Podsticaji razvoja bebe (ljubav, okruženje, igračke, igre)
- Zajedničko odrastanje (poverenje, razumevanje, autoritet, doslednost)
- Kooperacija umesto poslušnosti
- Dogovor umesto nagrade i kazne
- Osnove komunikacije (laži, “ružne” i “čarobne” reči, prepreke uspešne komunikacije, JA poruke, aktivno slušanje…)
- Razlikovanje igre od obaveze (rano učenje, prve navike, važnost čitanja i slušanja…)
Ostavi komentar