Pojam jednoroditeljstva nije nov. U narodu je odomaćen izraz “samohrana majka” koji je, vremenom, postao stigmatizovan i sramotan, kao da je ženin hir jedini razlog za rastavu/razvod. Na ovom panelu biće reči i o “samohranim očevima”, iako je njih znatno manje.
O programu festivala više na: roditeljstvonovogdoba.com/program-festivala-roditeljstvo-novog-doba-2017/
Jednoroditeljske porodice su one koje čini jedan roditelj sa detetom (decom). U današnje vreme je ovakav vid nepotpunih porodica, na žalost, sve prisutniji u društvu. Razvodi i sve veća smrtnost zbog bolesti jednog roditelja tome primarno doprinose, a zatim i sve češća odluka žena da imaju decu, ali ne i supruga. Porodice sa jednim roditeljem se razlikuju međusobno koliko i porodice sa dva roditelja. Zaslužuju da ih oslobodimo nasleđa prošlosti i negativnog konteksta. Grubo, podela JRP (jednoroditeljskih porodica) može da se izvrši na majčinske i očinske, kao i na osnovu kriterijuma za njihov nastanak: sopstvenim izborom (želja majke da rodi dete van braka ili zajednice, razvodom), ili nametnutom situacijom (odlazak jednog roditelja na rad u inostranstvo ili smrću jednog roditelja).
Osim egzistencijalnih problema i privikavanja na nove uslove života, prioritetna pitanja koja traže odgovor su:
– Kako dalje?
– Kako objasniti deci da nisu uzrok za nepotpunost porodice i da ćemo, iako ne možemo dalje sa svojim partnerom, oboje da damo maksimum da budemo što bolji roditelji?
– Uvođenje novih partnera u život jednoroditeljske porodice.
O ovome, i mnogo više, na Festivalu Roditeljstvo novog doba 🙂
Učesnici panela su:
Marijana Vilimonović
Psiholog savetnik i sertifikovani trener životnih veština.
Diplomirala psihologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, dodatnu edukaciju za savetnika i trenera životnih veština završila u OLI Psihološko-edukkativnom centru u Beogradu (O.L.I. psihodinamski life coach, sa nacionalnom licencom, član UPSKS Udruženja za psihoterapiju, savetovanje i koučing Srbije).
Koautor programa za psihosocijalnu podršku osobama u procesu razvoda: “ Upravljanje sobom u procesu razvoda“ , autor programa za razvoj kvalitetnog očinstva, posebno namenjen samohranim očevima i očevima čija su deca nakon razvoda braka nastavila da žive kod majki. Kreirala i vodila radionice iz oblasti roditeljstva i partnerstva : „Kako naućiti dete da se ponaša kada je ljuto“, „Moje dete đak prvak“, „ Nagrada i kazna u vaspitavanju dece“, „Kako smanjiti stres“, „Kako se izboriti sa stresom u procesu razvoda“, „Da li ljubav mora da boli“, „ Kako kreirati svoj život nakon razvoda“…
Osnivač Centra za regulaciju stresa „Psihosoma“, gde pruža usluge individualnih konsultacija i izrade plana za prevazilaženje stresnih situacija klijenata. U svom radu koristi znanja, tehnike i iskustva integrativnog psihodinamskog pristupa i biofidbek programa za regulaciju fizioloških parametara u organizmu klijenata pod stresom. Majka dečaka.
Bojana Milivojević
Majka dve devojčice, supruga, dugogodišnji sportski pedagog, licencirani odbojkaški trener, diplomirani menadžer u sportu, vlasnik i trener u Odbojkaškom klubu „Novi Beograd“.
Iskustvo u radu sa decom godinama je sticala radeći kao odbojkaški trener. Kroz ljubav prema deci i sportu doprla do mnogih dečijih srca i “malih” pametnih glavica. Poverenje i ljubav prema sportu kod dece gradi na drugarski način i ličnim primerom pokazuje deci da uspeh u školi i medalje oko vrata ne definišu čoveka. Osoba kojoj deca veruju i koja za njih uvek ima vremena, posebno kada zna da prolaze kroz velike životne i porodične lomove.
Učešćem na festivalu želi da istakne koliko fizička aktivnost, uključenost u zdrav kolektiv i poštovanje koje se izgradi između trenera i deteta može pozitivno da utiče na lakše savladavanje stresnih situacija.
Ivana Kovačević
Sportista i lekar, supruga i mama dve devojčice. Smatrajući da je čovek ne samo fizičko već i duhovno biće, zainteresovala se za energetsku medicinu i bavi se dijagnostikom putem Kirlijanove kamere, akupunkturom, magnetoterapijom, preventivnom medicinom i dijagnostikom a pre svega posvećena je radu sa sportistima i mladim ljudima.
Zajedno sa svojom koleginicom prim.dr. Jelisavetom Kunosić objavila je knjigu “Pilule više ne stanuju ovde” i “Bukvar magnetne terapije”, bila je recenzent knjige “Zeolit kamen života”, kako bi pomogla ljudima da očuvaju zdravlje i poboljšaju kvalitet života u stresnim situacijama.
Mina Jovanović
Završila Pravni fakultet u Beogradu. U toku svoje kraijere bila i zaposlena i preduzetnik – advokat.
Kada se razvela bila je pred izborom da li će se baviti profesijom koju najviše voli – advokaturom ili pozivom koji najviše voli – materinstvom. Izabrala je da bude mama koja će imati dovoljno vremena da se bavi tada svojim trogodišnjakom i da bude uz njega za sve njegove poslepodnevne aktivnosti. U junu ove godine vratila se u advokaturu i ponovo se bavi profesijom koju najviše voli, ali to danas ne remeti brigu o njenom devetogodišnjaku.
Jedna od grana prava kojima se između ostalog bavi je porodično pravo jer zna koliko je danas jednom dobrom roditelju teško da napravi balans između roditeljstva i profesije, i da sebe i dete zaštiti u sistemu. Smatra da je njena uloga da pomogne na tom putu koliko god može, sa ciljem da se zaštiti najbolji interes deteta, pa je to i njen motiv za učešće na festivalu Roditeljstvu novog doba.
Katarina Radenković
Katarina Radenković je Stevanova (8 god.) i Milina (4 god.) mama, i srećno udata.
Završila je Fakultet političkih nauka i radi kao dipl. socijalni radnik u državnoj instituciji, na mestu gde se bavi porodicom i decom na najrazličitije načine.
Lazar Kostić
Lazar Kostić je Sarin tata Laki. Ima 24 godine, a Sara će uskoro četiri. Njih dvoje i baka su tim koji se bori sa izazovima samohranog roditeljstva.
Evo kako Lazar opisuje njihov život: “Nakon mnogih razočarenja, u prijatelje, ljubav, život, nakon svih nedaća, nakon mnogobrojnih rana, kako na telu tako i na srcu, došla je ona. Razlog da nastavim da verujem u dobro. Razlog da nastavim da se borim za našu malu porodicu. Na Festivalu ću da pričam o svom doživljaju jednoroditeljstva, kao tata Sarice carice, od koje učim da budem tata najbolji na svetu.”
O tata Lakiju možete da pročitate više ovde: roditeljstvonovogdoba.com/lazar-kostic-sarin-tata-laki/
Moderator panela: Sanja Ciganović
Od 1993. godine se bavi spoljnom trgovinom. Mama je devojčice od 11 godina. Razvod je pokrenuo na pisanje. Na svom blogu umdrumiostalo.blogspot.rs objavljuje svoja razmišljanja o životu iz ugla razvedene mame, a nedavno je objavila i knjigu “Priče iz života razvedene mame”.
Blog postoji od aprila 2015. i do sada je imao preko 40.000 pregleda a priče se objavljuju i na facebook stranici Baveći se svojim razvodom, istraživala je kako razvod utiče na nas, da li su moguće nove ljubavi i partnerski odnosi, kako sa bivšim supružnicima zadržati korektne odnose i biti roditelj najbolji što umemo. Stečeno znanje i lično iskustvo koristi u radu sa ženama koje su se našle u sličnoj priči, van granice života na koji su navikle. Razvod nije kraj života već jednog životnog poglavlja.
Nedavno je dobila priznanje za “Naj ženu” koje tradicionalno dodeljuje časopis Blic Žena.
O Sanji možete da pročitate više ovde: roditeljstvonovogdoba.com/sanja-ciganovic-od-razvoda-naj-zene/
Karte za festival RODITELJSTVO NOVOG DOBA u prodaji su na svim prodajnim mestima Eventima-a i na linku ispod (za jedan i dva dana). Uz kartu, sve radionice i ostale aktivnosti na festivalu su BESPLATNE
Ostavi komentar