Danas su razni stilovi roditeljstva postali svojevrstan trend, a spoznaje o ranom razvoju deteta dostupnije su nego ikad. Ipak, u moru informacija različitih pristupa roditeljstvu neretko se koriste imperativi o tome šta je ispravno, nasuprot onoga što je pogrešno.
Moraš „da dojiš, zajedno da spavaš…“; moraš „dete uvek da pitaš za mišljenje i uvek da pregovaraš“, ili suprotno: moraš „da ignorišeš dete i pustiš ga da plače, te da mu ne dozvoliš da ljuto odgovara“, itd. Problem s ovakvim pristupom višestruk je: nameće ideal roditeljstva koji nije moguće da roditelj ispuni i time izaziva ceo raspon negativnih emocija, uključujući i osećaj neuspeha, te podržava pristup detetu koji proizilazi iz ideja kakvo bi ono trebalo da bude, umesto kakvo ono zaista jeste. Tako roditelji nisu u mogućnosti da istinski razumeju sebe i stvarne potrebe svog deteta, već prate „recepte“ u kojima se često izgube i upadnu u frustraciju.
Svesno roditeljstvo je pristup koji u svojoj srži nosi razumevanje samih sebe kao roditelja – zašto reagujemo na određene situacije, kako smo odrasli i kakvo smo vaspitanje dobili, koja su naša ograničenja i kvaliteti, šta nam je prijatno a šta ne sa detetom i zašto. Na taj način roditelj postepeno razvija kapacitet za svesnost, prisutnost i podršku, bez pritiska savršenstva, već sa mogućnošću popravljanja grešaka. Predavanje će obuhvatiti različite aspekte svesnog roditeljstva a predstaviće se i istoimeni program Svesno roditeljstvo koji se održava u Zagrebu.
Mihaela Richter je telesno-orijentirana terapeutkinja koja je završila šestogodišnju edukaciju u Centru za integrativni razvoj u Zagrebu, profesorica filozofije i istorije umetnosti. Sa svoje tri koleginice terapeutkinje vodi Centar Meleta – terapijsku praksu za decu, adolescente i odrasle. U saradnji s timom stručnjaka terapeuta pokrenula je program “Svesno roditeljstvo”, koji se bavi edukacijom roditelja.
Mihaelin primarni fokus rada je individualni terapijski rad s odraslima, kao i grupni terapijski rad s odraslima kroz radionice pod nazivom “Praksa”. Mama je šestogodišnjeg Kaspera koji joj je večna inspiracija za kreativne vežbe i istraživački duh.www.svjesno-roditeljstvo.com
PRIJAVE NA LINK ➡️ https://goo.gl/gF1bLp
Ostavi komentar